Dış Ticaret

   
Japonya Pazarı

Avrupa,Ortadoğu ve Rusya’dan çok farklı tüketici özellikleri taşıyan Japonya pazarı için Japonya’ya özel strateji ve ürünler geliştiremeyen firmaların başarı şansı yoktur. Japonya pazarına girmeden önce çok iyi hazırlık yapmak gerekir.

Kendine has zevkleri ve rekabet koşulları olan Japonya pazarı ithalat konusunda çok hassas ve titizdir. Bununla beraber, ithal edilen malları tüketen Japon insanı da satın aldığı ürün ve bunların sunum kalitesi konusunda son derece seçicidir ve rafine zevklere sahiptir.

Bu zor ve rekabetçi pazarda piyasa araştırması yapmaya bile lüzum hissetmeyen Avrupa ve Amerika firmaları dahi, kendilerine o kadar güvenmelerine rağmen, bocalıyor, hatta bazı durumlarda çekilmek zorunda kalıyorlar. Zira, kendine has zevkleri olan Japon insanı Amerikalılar ya da Avrupalılar için imal edilmiş, kendi vücutlarına, kendi evlerine, en önemlisi kendi zevklerine uymayan bir gömleği, bir buzdolabını ya da bir aksesuarı kullanmak istemez.

2006 verilerine göre, Japonya’nın yıllık ithalatı 578, ihracatı ise 647 milyar dolardır. Türkiye ile Japonya arasındaki dış ticarete gelince, Japonya’nın Türkiye’ye yaptığı ihracat 2 milyar 384 milyon dolar iken, Türkiye’nin yaptığı ihracat sadece 346 milyon dolardır.

Japonya’ya yaptığımız ihracatın düşük olması sadece coğrafi uzaklıkla açıklanamaz. Aksi takdirde, ithalatımızın da çok düşük kalması gerekirdi. İhracatımızın bu kadar sınırlı kalmasının en önemli sebepleri;

1) Katma değeri yüksek ürünleri Japonların ve Japon piyasasının beklediği seviyede imal edemememiz ve

2) Japon pazarının yukarıda bahsettiğimiz kendine has özelliklerini henüz yeterince kavrayamamamız olarak sıralanabilir.

Japon pazarına girmeden önce aşağıdaki koşulların mutlaka yerine getirilmesi gerektiğini düşünüyoruz:

İlgi Duyulan Piyasalar Hakkında Bilgi Toplanması.

Japon İnsanının Yaşam Şartlarına ve Beğenilerine Uygun Ürünlerin En Baştan Tasarlanması ve İmal Edilmesi.

Hikayesi Olan Ya da Katma Değeri Yüksek Ürünlerin İmal Edilmesi.

Ürünlerin Sunum Şekli (Paketleme). Ürünlerin Japon Göz Zevkine Göre Düzenlenmesi ve Tasarlanması.

 

Toruko Trade Japon pazarına girmenize ve pazarda kalıcı olmanıza yardımcı olur.
Japonya, Japonca, Japon, Dış Ticaret, Tekstil, İhracat, Tercüme, Pazar, Fuar, Tokyo, Danışmanlık, İthalat, Tercüman, Tokyo,Ticaret
 
Ana Sayfa |  Tercüme Hizmetleri |  Kaynak Tarama |  Japonya Pazarı |  Referanslarımız |  Hakkımızda |  İletişim |  Japanese

Telif Hakları © 2007 TORUKO TRADE